Nov 17, 2021 Uncategorized

Product Pricing Recommendation Assignment at an Affordable Cost


Assignment:

Scenario

The Acme Pickle Company has distributed pickles under the “Florida’s Best” brand for eight years from its production facility in Jacksonville, Florida. It sells the pickles to stores in the southeastern United States. Acme normally produces between 8,000 and 10,000 cases of pickles a month but has the capacity to produce 12,000 cases without adding equipment or personnel.

The owner of a twenty-store supermarket chain in Wisconsin, called Super Deals, visits friends in Florida and is impressed with the quality of “Florida’s Best” pickles. He approaches you, an Acme Pickle account manager, with an offer to buy 2,000 cases of pickles to use in a special promotion at his stores. He is thinking of something such as:

“Free jar of Florida’s Best pickles with every purchase of forty dollars or more—this month only!”

He offers Acme a price of $9.50 per case, knowing that it is a very substantial discount from the normal selling price of $20 a case. Acme’s management is inclined to turn the offer down, because their cost is calculated at $10.00 a case. They believe they would lose money if they sold at $9.50 a case. You, on the other hand, believe that some errors have been made in the cost accounting.

Your Role

You are the account manager for Acme Pickles.

Requirements

Your analysis for the Controller and Sales Manager is needed to suggest a different way of calculating the pricing of the pickles that may be lower. As part of your analysis, address the following items:

  • Explain why some production costs are variable and some are fixed.
  • Analyze the benefit of recalculating the cost of pickle production.
    • How would you recalculate it?
    • What would the result be?
    • What is the benefit to the company of recalculating the cost?
  • Analyze how financial accounting of production cost differs from managerial accounting of production cost.
    • Explain the difference between the two accounting methods.
    • Identify the benefits and drawbacks of each method.
  • Recommend a plan of action to management regarding Super Deals’ offer.

Below is the cost report for a recent month. In this month, Acme produced 9,000 cases and sold them at $20 per case, which is Acme’s normal selling price. Nine thousand cases are well beyond Acme’s break-even point, enabling Acme to record a substantial profit at the nine-thousand-case level.

ItemCost
Cucumbers$15,000
Spices and vinegar11,000
Jars and lids10,000
Direct labor, paid by the case30,000
Line supervisors, on salary10,000
Depreciation on factory10,000
Property taxes on factory3,000
Insurance on factory1,000
Total Costs:$90,000
Cost per case (9,000 cases produced) $10.00

Deliverable Format

Your team lead wants to share this analysis across remote locations of the organization and is hoping you will set the standard for how analyses and decisions of this type should be presented and supported. Your team has requested either a recorded presentation (including slides and notes) or a presentation and supporting reporting that can be distributed as a model. Prepare a presentation of at least 9 slides using PowerPoint or software of your choice detailing your recommendation and the information you used to make your recommendation. You can either record the presentation or prepare a separate report supporting the presentation.

Want a similar task completed for you? Worry no more! Simply place your order at myessaydoer.com by clicking on the ORDER NOW option

Myessaydoer’s team of experts is available 24/7 to assist you in completing such tasks. We assure you of a well written and plagiarism free paper. Place your order at myessaydoer.com by clicking on the ORDER NOW option and get a 20% discount on your first assignment.